Reklama
  • Czwartek, 17 listopada 2016 (13:05)

    Braster powie, czy grozi Ci rak piersi

Aparat do domowych badań ma być dostępny w aptekach.

Reklama

Słyszałam, że pojawiło się urządzenie, które pozwala zbadać piersi w domu. Na czym polega jego działanie?

Urządzenie Braster, stworzone przez polskich naukowców, dokonuje pomiaru temperatury w różnych częściach piersi. Po co? W pobliżu złośliwego guzka wzrasta ilość naczyń krwionośnych i przyspiesza metabolizm tkankowy. W efekcie w miejscu zaatakowanym przez raka rośnie temperatura, co wykrywa urządzenie.

Do analizy danych wykorzystuje się technikę komputerową – algorytmy sztucznej inteligencji. Metodę dokładnie przetestowano w badaniach klinicznych w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jej największe zalety? Łatwość użycia i nieinwazyjność, urządzenie nie emituje bowiem szkodliwego promieniowania. Już wkrótce będzie je można kupić w aptece lub sklepie internetowym.

Czy badając piersi Brasterem nie będę już musiała robić mammografii ani USG?

Oba badania będą nadal konieczne. Braster to bowiem uzupełniająca metoda diagnostyki piersi. Umożliwia samodzielne wykrycie raka w domu. USG i mammografia pozwalają zaś precyzyjnie określić wielkość guzka.

Brasterem powinny badać się szczególnie te kobiety, w których rodzinie występował rak piersi (są w grupie zwiększonego ryzyka). Metodę warto też polecić paniom zabieganym, niepilnującym regularnych badań kontrolnych.

Twórcy Brastera przekonują jednak, że powinny z niego korzystać wszystkie kobiety, również te badające piersi innymi, standardowymi metodami. Powód? Poprzez regularne stosowanie Braster może wykryć raka znacznie wcześniej niż wykonywana raz do roku mammografia czy USG.

Przeciwwskazaniem do stosowania urządzenia jest choroba nowotworowa w trakcie leczenia lub zaraz po nim (operacyjnym usunięciu guza, mastektomii, chemioterapii czy radioterapii). Badań nie powinny też robić panie w ciąży i karmiące.

Gdzie należy się zgłosić, jeśli Braster wykryje nieprawidłowości?

W przypadku uzyskania niepokojących wyników, wskazujących na obecność podejrzanej zmiany w piersi, można zgłosić się do jednego z wyznaczonych, certyfikowanych ośrodków medycznych (aplikacja ma zawierać ich listę w całej Polsce). Będzie tam prowadzona dalsza diagnostyka.

U siostry wykryto duży guz w piersi. Nie dostała chemii, tylko tabletki. Czy są równie skuteczne?

Rodzaj leczenia zależy od typu nowotworu, jego zaawansowania oraz indywidualnych możliwości i predyspozycji pacjentki. Są chore, u których właśnie taka forma leczenia przynosi pożądane efekty.

Przyjmując chemię doustnie, pacjentka ma większe szanse na normalne funkcjonowanie, np. kontynuowanie pracy, bez konieczności częstych wizyt w szpitalu.

Leki nowej generacji często niosą mniej objawów ubocznych, nie są więc tak obciążające dla organizmu jak chemia w kroplówce.

Podobno rak piersi to jeden z najlepiej leczonych nowotworów. Czytałam, że chemia w tabletkach jest już wreszcie dostępna?

Tak. Na listach refundacyjnych pojawiają się leki w tabletkach, do niedawna aplikowane dożylnie. Podczas konferencji „Diagnostyka i Leczenie Raka Piersi” zaprezentowano bardzo obiecujące wyniki skuteczności w terapii zaawansowanego raka piersi doksorubicyną i docetakselem.

U 26% chorych nowotwór cofnął się całkowicie, u 44% częściowo, zaś u 22% uzyskano zahamowanie postępu choroby. Terapia okazała się nie tylko skuteczna, ale też dobrze tolerowana.

Wciąż prowadzone są badania nad nowymi lekami. Skuteczność leczenia i zmniejszenie jego toksyczności oraz uciążliwości dla pacjenta cały czas się poprawia.

Jak działa urządzenie?

Jest niezwykle proste w użyciu. Aplikacja wysyła wyniki do analizy i przysyła zalecenia.

By korzystać z nowej metody, trzeba najpierw ściągnąć aplikację na smartfona lub tablet. Badanie piersi powinno być wykonane między 2. a 13. dniem cyklu, co miesiąc. Aplikacja daje wskazówki, jak przeprowadzić badanie, a następnie wysyła wyniki do systemu automatycznej interpretacji.

Dane uzyskane w badaniu zostaną tam zinterpretowane i odesłane na indywidualne konto użytkowniczki.

Aplikacja przypomni o regularnym badaniu piersi. W przypadku wykrycia niepokojących zmian, system zaleci kontakt z lekarzem specjalistą i wykonanie dalszej diagnostyki.

Na żywo

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.