Reklama
  • Piątek, 29 stycznia 2016 (15:00)

    Nowotwory pęcherza

Sygnały ostrzegawcze to krwiomocz i ból w podbrzuszu.

Czterdziestoletnia pani Kamila zgłosiła się do poradni urologicznej z powodu krwiomoczu, który pojawił się kilka miesięcy wcześniej. Początkowo były to epizody rzadkie – występowały raz na kilka dni – i nie bardzo nasilone. Z czasem jednak krew w moczu zaczęła pojawiać się częściej, nawet kilka razy dziennie.

Pacjentka zauważyła też w swoim moczu dziwne, niewielkie „paprochy”, a parę dni przed wizytą odczuwać zaczęła pieczenie w trakcie oddawania moczu i niewielkie pobolewania w dole brzucha.

Reklama

Zleciłem badanie ogólne i ocenę histopatologiczną moczu. Okazało się, że stwierdzone przez pacjentkę „paprochy” to małe fragmenty nowotworu pęcherza moczowego. W badaniu USG jamy brzusznej opisano niewielką zmianę guzowatą w jego świetle. Skierowałem chorą na oddział urologiczny, gdzie wykonano badanie cystoskopowe, czyli ocenę wnętrza pęcherza moczowego przy pomocy specjalnej kamery.

Pojedyncza zmiana wielkości paru centymetrów zlokalizowana była w okolicy ujścia cewki moczowej. Podczas tego samego zabiegu guz usunięto, a uzyskany materiał przesłano do oceny histopatologicznej. Potwierdziła ona rozpoznanie.

Gdy zajmuje nabłonek

Prawie 80 proc. przypadków nowotworu pęcherza to tzw. rak przejściowokomórkowy (TCC - transitional cell carcinoma). Wzrasta on od błony śluzowej i początkowo ograniczony jest jedynie do tej właśnie warstwy ściany pęcherza.

Kiedyś nowotwory tego typu zwano brodawczakami, ponieważ miały wygląd okrągłych guzków o brodawkowatej powierzchni przytwierdzonych wąską szypułą do ściany pęcherza. Ich leczenie jest stosunkowo proste i daje dobre prognozy.

Zabiegiem diagnostycznym zmian we wnętrzu pęcherza jest cystoskopia. To badanie endoskopowe pozwala określić dokładną lokalizację guza, jego charakter, wielkość. Jeśli jest on powierzchowny, tj. nie nacieka głębiej na tkanki, podczas cystoskopii dokonuje się od razu jego usunięcia.

Zabieg taki, nazywany TURT (przezcewkowa resekcja guza) lub TURBT (przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego), jest metodą stosunkowo mało inwazyjną

Na czym polega? Pacjenta układa się na fotelu w pozycji ginekologiczno-urologicznej (z nogami w podpórkach). Po znieczuleniu miejscowym lub ogólnym do jego pęcherza przez cewkę moczową wprowadza się kamerę – cystoskop, a potem, przez jego kanał, resektoskop – tj. pętlę elektryczną pozwalającą wycinać zmiany i jednocześnie koagulować miejsca po ich wycięciu, co zapobiega krwawieniom.

W przypadku niewielkich, pojedynczych zmian zabieg może trwać zaledwie parę minut, ale przy zmianach dużych i mnogich – wydłużyć się nawet do kilku godzin. Po zabiegu do pęcherza założony zostaje tzw. cewnik Foley’a, który ułatwia opróżnianie go ze skrzepów krwi i resztek wyciętych tkanek, umożliwia kontrolę krwawienia i ilości oddawanego moczu.

Zapewnia także niskociśnieniowe odprowadzanie moczu, dzięki czemu ściany pęcherza szybciej się goją. Po ustaniu krwawienia cewnik jest usuwany, a pacjent zostaje wypisany do domu. Pobyt w szpitalu nie trwa zwykle dłużej niż 1-4 dni. W przypadku guza powierzchownego dalsze leczenie nie jest konieczne, choć czasem nowotwór może nawracać. Dlatego chorzy muszą pozostawać pod kontrolą urologiczną.

Choć TURT nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym, zdarzają się po nim powikłania. Do najczęstszych należą: infekcje i perforacje pęcherza moczowego, krwawienia wymagające przetoczenia krwi, zwężenie ujścia moczowodu po resekcji guza w jego okolicy. Zablokowanie cewki moczowej przez liczne skrzepy może zatrzymać odpływ moczu.

Gdy nacieka tkanki

Przy płytko naciekającej postaci nowotworu guz usuwa się drogą zwykłej operacji, a leczenie uzupełnia dopęcherzowymi wlewami chemioterapeutyków.

W przypadku guza masywnie naciekającego ścianę usuwa się pęcherz moczowy wraz z prostatą i pęcherzykami nasiennymi (u mężczyzn), a leczenie uzupełnia chemioterapią systemową. Pęcherz moczowy rekonstruuje się za pomocą fragmentu jelita.

Nasz ekspert dr Jarema Stawski, urolog: Za czynniki ryzyka sprzyjające chorobie uważa się: palenie papierosów, narażenie na związki chemiczne (np. aminy aromatyczne), nawracające stany zapalne pęcherza moczowego, podeszły wiek, rodzinną skłonność do nowotworu.

Życie na gorąco
Więcej na temat:zabiegi | pacjentka | USG | Foley | mila | pęcherz

Zobacz również

  • Rak podstawnokomórkowy skóry jest najczęściej występującym typem nowotworu skóry. Tylko w Wielkiej Brytanii co roku stwierdza się go u ok. 80 tysięcy osób. I z roku na rok liczba chorych rośnie.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.