Reklama
  • Piątek, 17 lutego (14:05)

    O krok od leku na nowotwory

Reklama

Efekt pracy zespołu prof. Jacka Jemielitego można porównać do odkrycia radu. Takie jest zdanie dyrektora Uniwersyteckiego Ośrodka Transferu Technologii dr. Roberta Dwilińskiego. Naukowiec stwierdził, że rad najpierw nie miał praktycznego zastosowania, a potem zapoczątkował wykorzystanie promieniotwórczości w medycynie.

Wynalazek polskich naukowców z Centrum Nowych Technologii (CeNT) natomiast może pomóc w skutecznym leczeniu nowotworów, w tym np. czerniaka.

Droga do leku na raka

Zespół badaczy w składzie: prof. Jacek Jemielity (CeNT UW), prof. Edward Darżynkiewicz oraz dr Joanna Kowalska (Wydział Fizyki UW) zajął się problemem nietrwałości mRNA – są to kopie genów przenoszące w komórkach informację niezbędną do wyprodukowania danego białka – i zwiększenia jego tzw. produktywności. mRNA jest więc przepisem na określone białko.

Naturalne mRNA jest mało trwałe i szybko ulega zniszczeniu w komórce. Musi również rywalizować z innymi cząsteczkami mRNA, żeby doszło do jego połączenia z czynnikiem, który rozpoczyna proces niezbędny do wyprodukowania białka (tzw. translację). Aby można było wykorzystywać mRNA do terapii, trzeba je ustabilizować.

Aby uzyskać ten efekt, naukowcy zmienili strukturę końca cząsteczki mRNA (zwanego kapem 5’). Znajduje się ona w zakończeniu każdego mRNA, niezależnie od tego, jaki ma on przepis na dane białko.

Serwis www.naukawpolsce.pap.pl cytuje wyjaśnienia prof. Jacka Jemielitego: „Jednym z elementów kapu 5’ jest mostek trifosforanowy. Zmieniliśmy w nim tylko jeden atom, atom tlenu na atom siarki, ale to wystarczyło, żeby mRNA z takim analogiem kapu stało się cztery razy trwalsze (...)”

Praktyczne zastosowanie

Tę przełomową modyfikację nazwano beta S-ARCA. Wkrótce badacze UW odkryli, że jest jeszcze drugi sposób stabilizacji mRNA, który nazwano beta B-ARCA.

Odkrycie ma bezpośrednie zastosowanie u pacjentów obciążonych wrodzonymi wadami genetycznymi, którzy oczekują na autoprzeszczep lub regenerację uszkodzonych, brakujących tkanek.

Pomoże też opracować skuteczne szczepionki genetyczne pozwalające zwalczać m.in. nowotwory złośliwe. Wynalazkami zainteresowali się specjaliści niemieccy z uniwersytetu w Moguncji oraz z należącej do niego firmy biotechnologicznej BioNTech, która rozpoczęła pierwsze badania kliniczne nad preparatem zawierającym trwałe mRNA opracowane przez polskich naukowców.

Mają to być tzw. immunoterapeutyki stosowane w leczeniu nowotworów, np. czerniaka.

Jest to strategia leczenia nowotworów, w tym czerniaka. Polega ona na takim pobudzaniu układu odpornościowego (immunologicznego), że precyzyjnie nakierowuje on lek w miejsca, gdzie toczy się proces nowotworowy. Nie uszkadza zaś zdrowych tkanek.

Świat & Ludzie

Zobacz również

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.