Reklama
  • Wtorek, 3 stycznia (13:05)

    Rak piersi. Jak z nim wygrać?

Już nie jesteśmy bezradne wobec tej choroby. Wcześnie wykryta, może być wyleczona bez okaleczających zabiegów.

Reklama

Niedawno zgłosiła się do mnie pani Hanna (51) z nieprawidłowym wynikiem mammografii. Wcześniej, podczas kąpieli pod prysznicem, na lewej piersi wyczuła twardy, nieprzesuwalny guzek o wielkości ok. 2 cm. Zleciłem wykonanie biopsji gruboigłowej. W badaniu stwierdzono nowotwór piersi o II stopniu złośliwości. Natychmiast skierowałem chorą na leczenie do poradni chirurgii onkologicznej.

Rak piersi nie boli. Najczęściej wykrywany jest dotykowo – jako wyczuwalny guzek. Dlatego tak ważne jest samobadanie piersi. Powinno być przeprowadzane regularnie, raz w miesiącu, najlepiej między 7. a 10. dniem cyklu, czyli tuż po zakończeniu miesiączki. Należy też regularnie wykonywać USG piersi i mammografię. USG pozwala wykryć zmiany o wielkości od 5 mm. Najczęściej zaleca się je kobietom między 20. a 35. rokiem życia.

Dzięki temu badaniu lekarz może też wstępnie ocenić, czy zmiana ma charakter nowotworowy, czy też jest to np. zwykła torbiel. Kobietom po ukończeniu 35. roku życia zaleca się mammografię. Każda kobieta między 50. a 69. rokiem życia może wykonać to badanie bezpłatnie i bez skierowania. Najlepiej w tygodniu po miesiączce. Jeśli w piersi zostanie wykryty guzek, konieczna jest biopsja cienko- lub gruboigłowa.

Biopsję cienkoigłową ze skierowaniem wykonuje się bezpłatnie w ramach NFZ

O wiele dokładniejszym badaniem jest biopsja gruboigłowa. Wykonuje się ją w szpitalu, w znieczuleniu miejscowym. Na zabieg konieczne jest skierowanie.

Dzięki temu, że igła jest znacznie grubsza, można pobrać nie tylko same komórki, jak w biopsji cienkoigłowej, ale większy kawałek tkanki. To bardzo precyzyjna metoda – jeśli guz jest rakiem, biopsja gruboigłowa pozwoli go rozpoznać. Dodatkowo określa ona strukturę nowotworu, jego złośliwość i tempo mnożenia się komórek rakowych. Na jej wyniki czeka się ok. 2 tygodni.

Optymalny czas od rozpoznania do rozpoczęcia terapii powinien wynosić od 2 do 4 tygodni. Od 1 lipca w leczeniu raka piersi sporo zmieniło się na lepsze. Dopuszczono do stosowania dwa nowe leki: pertuzumab (w leczeniu zaawansowanego nowotworu) oraz trastuzumab stosowany podskórnie.

Można go podawać przed operacją, aby zmniejszyć masę guza. Lek nie wymaga wkłuwania się w żyły i czekania w szpitalu pod kroplówką – pacjentka dostaje jeden zastrzyk i może wrócić do domu.

Jeśli u danej chorej istnieje taka możliwość, odchodzi się od rozległych operacji, np. usuwania wszystkich węzłów chłonnych.

Coraz większą rolę odgrywa chemioterapia i radioterapia

Kiedyś wskazaniem do mastektomii, czyli usunięcia piersi, były guzy jedno- lub dwucentymetrowe.

Dziś nawet przy większych zmianach, po wstępnej chemioterapii, można przeprowadzić operację oszczędzającą. W przypadku choroby miejscowo zaawansowanej lub z wykrytymi przerzutami klasyczne leczenie onkologiczne w niektórych ośrodkach wspomaga się hipertermią.

Jest to bezbolesny zabieg, który polega na kontrolowanym podwyższeniu temperatury całego ciała lub miejscowo w obszarze występowania guza nowotworowego.

Wysoka temperatura niszczy struktury białkowe, co m.in. zmniejsza masę guza oraz aktywuje system immunologiczny, a także uwrażliwia komórki nowotworowe na chemio- lub radioterapię.

Samobadanie piersi

Rozbierzmy się od pasa w górę i stańmy przed lustrem. Dokładnie przyjrzyjmy się piersiom pod kątem ewentualnych zmian w ich wyglądzie. Następnie stańmy w rozkroku, ręce oprzyjmy na biodrach, opuśćmy ramiona, wypnijmy klatkę piersiową – piersi powinny wyglądać tak samo.

1. Naciśnijmy brodawkę, by sprawdzić, czy nie wydobywa się z niej płyn.

2. Połóżmy się na plecach, a rękę załóżmy pod głowę. Delikatnie naciskajmy pierś palcami – raz przy razie, poruszając się po spirali od zewnętrznego obrysu piersi do brodawki. To samo zróbmy z drugą piersią.

Badania genetyczne

Kobiety z podwyższonej grupy ryzyka, u których w najbliższej rodzinie (u babci, mamy, siostry) wykryto raka piersi, powinny wykonać badanie genetyczne.

Jest ono proste, z krwi, a skierowanie do poradni genetycznej może wystawić lekarz rodzinny. Jeżeli okaże się, że mamy wadliwą mutację genów, od razu obejmuje nas ścisły nadzór onkologa albo poradni genetycznej.

WAŻNE! Nie każdy guzek wykryty w piersi jest nowotworem. Oblicza się, że aż 80 proc. z nich to łagodne zmiany wymagające jedynie obserwacji.

Zobacz również

  • Dieta w chorobie nowotworowej

    Na całym świecie na różnego rodzaju nowotwory choruje wiele milionów ludzi, a zachorowalność na choroby tego typu rośnie. W Polsce rak zabija rocznie blisko 100 tys. osób, z czego 94 tys. umiera w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.